A laser with wavelength d /8 is shining light on a double slit with slit separat
ID: 1304502 • Letter: A
Question
A laser with wavelength d/8 is shining light on a double slit with slit separation 0.400mm . This results in an interference pattern on a screen a distance L away from the slits. We wish to shine a second laser, with a different wavelength, through the same slits.
1. What is the wavelength ?2 of the second laser that would place its second maximum at the same location as the fourth minimum of the first laser, if d = 0.400mm ?
Express your answer in millimeters.
The answer is NOT 8.75x10-11 m = 8.75x 10 -9 mm or 0.1125mm or 1.125 x10^-1 mm
Explanation / Answer
d*sin(theta) = m(lambda)
for the initial case:
d*sin(theta) = (4)(d/8)
sin(theta) = 1/2
For the second case:
d*sin(theta) = m(lambda) becomes
d*(1/2) = 2(lambda)
lambda = d/4 = 0.4/4 = 0.1mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.