A certain metal has a work function of ? = 2.5 eV. It is illuminated in vacuum b
ID: 1303722 • Letter: A
Question
A certain metal has a work function of ? = 2.5 eV. It is illuminated in vacuum by 1.1 x 10-6 W of light with a wavelength of ? = 230 nm.
1)
What is the minimum voltage, V, needed to reduce the resulting photocurrent to zero?
V =
Volts
2)
How many photons per second, N, are incident on the metal?
N =
photons per second
3)
For the photon flux in part 2, what is the maximum possible photocurrent in amperes? [Note that in reality one never sees this, as the likelihood for any photon to eject an electron -- even if the photon has enough energy -- is quite small.]
Imax =
amperes
4)
What is the cut off frequency for this metal?
fc =
Hz
Explanation / Answer
a) The energy of emitted electrons is h*c/? - ?; this is
(4.136*10^-15)*(3.00*10^8)/(230*10^-9) - 2.5 eV = 2.89478 eV.
The voltage needed is 2.89 V
b) The energy of each photon is h*c/? = (6.626*10^-34)*(3*10^8)/(230*10^-9) = 8.64*10^-19 J
1.1*10^-6 W = 1.1*10^-5 J/s
Photons per second = 1.1*10^-6 / 8.64*10^-19 =1.27*10^12
c) Photocurrent = photons/sec * charge/photon = 1.27*10^12 * 1.60*10^-19 = 2.036*10^-7 A
d)Cutoff frequency (I interpret that as the lowest light frequency needed to emit electrons):
h*? = 2.5 eV
? = 2.5/(4.136*10^-15)
? = 6.044*10^14 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.