A certain kind of sheet metal has an average of 9 defects per 13 ft2. Assuming a
ID: 3202067 • Letter: A
Question
A certain kind of sheet metal has an average of 9 defects per 13 ft2. Assuming a Poisson distribution, we will want to find the probability that a 24 ft? piece of sheet metal has at least 17 defects a. First find the mean number of defects per 24 ft2 of this sheet metal. Give your answer as a fraction with no 3 defects then you would type "3/4" in the answer units (for example, if you find the mean to be 4 24 ft? box) defects Preview 24 ft b. Then find the probability that a 24 ft2 piece ofthis sheet metal has at least 17 defects. Round this answer to 4 places after the decimal point, if necessary P(at least 17 defects)Explanation / Answer
Answer to question # 1)
Answer to part a)
We have mean = 9 defects per 13 ft^2
We want to find mean per 24 ft^2
.
we got 9 defects in 13 ft^2
thus number of defects in 1 ft^2 = 9/13
Number of defects in 24 ft^2 = (9/13) * 24 = 16.6154 defects per 24 ft^2
Since we need to mention this value in fractional form only it would be :
(9/13 ) * 24 = 216 /13
.
Answer to part b)
Thus we got mean = 16.6154 and we need to find P(X 17)
P(x 17) = 1 - P(x 16)
we need to find cumulative poisson probability for Mean = 216/13 and x = 16
we get: P(x 16) = 0.505
.
Thus probability P(x 17) = 1 - 0.505
P(x 17) = 0.495
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.