An object is placed 40 cm from a lens. The image formed by the lens has a magnif
ID: 1303315 • Letter: A
Question
An object is placed 40 cm from a lens. The image formed by the lens has a magnification of +4.
1. What is the image position
A. +160 cm
B. + -160
C. +10 cm
D. -10 cm
I am using m = - di/do....working out to -160 cm?
2. What is the focal length of the lens and what type of lens is it?
A. +53.3 cm, convergent
B. -53.3 cm, divergent
C. +32 cm, convergent
D. -32 cm, divergent
3. What type of image is the one formed by this lens?
A. real, inverted, and larger than the object
B. real, upright, and larger than the object
C. virtual, inverted and larger than the object
D. virtual, upright and larger than the object
Explanation / Answer
1)1/u+1/v=1/f
-(v)/u=4
v=-4u=-160cm
option B
B)1/40-1/160=1/f
f=160/3=+53.2 cm and converging
and image is virtual upright and larger than the original object
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.