An object is placed 12 cm in front of a curved mirror. The magnification of the
ID: 1622399 • Letter: A
Question
An object is placed 12 cm in front of a curved mirror. The magnification of the image is -3.0. What is the focal length of the mirror? a) 12 cm b) 16 cm c) 9.0 cm d) 36 cm e) 24 cm Convex spherical mirrors produce images which a) are always larger than the actual object. b) are always smaller than the actual object. c) could be smaller than or the same size as the actual object, depending on the placement of the object. d) could be larger than or the same size as the actual object depending on the placement of the object. e) are always the same size as the actual object. a) The transmitted light is polarized with its E vector in the plane of incidence b) There is no transmitted light, since the Brewster angle in this case is is greater than the critical angle. c) The reflected light is polarized with its E vector perpendicular to the plane of incidence. d) The reflected light is polarized with its E vector in the plane of incidence. e) The transmitted light is polarized with its E vector perpendicular to the plane of incidence.Explanation / Answer
23) u = 12 cm
magnification m = -3 = -v/u
-3 = -v/12
v = 36 cm
1/f = 1/u +1/v
1/f = 1/12 +1/36
f = 9 cm
correct option is (c)
24) correct option is (c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.