A block with mass m =7.5 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1301517 • Letter: A
Question
A block with mass m =7.5 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.25 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.1 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1)
What is the spring constant of the spring?
294.3 N/m
2)
What is the oscillation frequency?
.997 Hz
3)
After t = 0.3 s what is the speed of the block?
m/s
4)
What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
m/s2
5)
At t = 0.3 s what is the magnitude of the net force on the block?
N
nanmmExplanation / Answer
1) m g = k x
k = m g/x = 7.5*9.81/0.25= 294.3
2) f = 1/(2*pi)*sqrt(k/m) =1/(2*pi)*sqrt(294.3/7.5)= 0.997
3)
v = vmax cos( 2 pi f t) =4.1*cos(2*pi*0.997*0.3)= -1.24 m/s
4) 1/2 k A^2 = 1/2 mv^2
A = sqrt( 7.5*4.1^2/294.3)= 0.655 m
max a = k A/m = 294.3*0.655/7.5= 25.7 m/s^2
5) a = 4.1*2*pi*0.997*sin(2*pi*0.997*0.3)= 24.47 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.