A block with mass m = 5.00 kg slides down a surface inclined 36.9 to the horizon
ID: 1491357 • Letter: A
Question
A block with mass m = 5.00 kg slides down a surface inclined 36.9 to the horizontal (the figure (Figure 1) ). The coefficient of kinetic friction is 0.24. A string attached to the block is wrapped around a flywheel on a fixed axis at O . The flywheel has mass 8.16 kg and moment of inertia 0.500 kgm2 with respect to the axis of rotation. The string pulls without slipping at a perpendicular distance of 0.350 m from that axis.
Part A
What is the acceleration of the block down the plane?
Part B
What is the tension in the string? How do I approach and solve this problem as well as state the correct answer
Explanation / Answer
Let the acceleration of the block down the plane, = a
Let the tension in the string, = T
r = 0.350
We know,
t(torque) = I *
Force * Perpendicular distance = I * (a/r)
T*r = I*(a/r)
T*r^2 = I*a
T*0.35^2 = 0.5*a
T = 4.08 * a ---------1
m*g*sin(36.9) - uk*m*g*cos(36.9) - T = m*a
5.0*9.8*sin(36.9) - 0.24*5.0*9.8*cos(36.9) - T = 5.0*a
20.0 - T = 5.0 *a ------2
Solving eq 1 & 2,
a = 2.20 m/s^2
T = 9.0 N
(a)
Acceleration of the block down the plane, a = 2.20 m/s^2
(b)
Tension in the string, T = 9.0 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.