7. A crane cable that is capable of withstanding 22,000 N is attached by a hook
ID: 1299247 • Letter: 7
Question
Explanation / Answer
for full credit
during the 4 sec
Fnet = m*a
T - m*g = m*a = m*v/t
22000 - (2000*9.8) = (2000*v)/4
v = 4.8 m/s
a = v/t = 4.8/4 = 1.2 m/s^2
distance travelled y1 = u*t + 0.5*a*t^2
y1 = 0.5*1.2*4*4 = 9.6 m
distance travelled with constant speeed for 2 sec
y2 = v*t2 = 4.8*2 = 9.6 m
when the cable breaks the block has 48 m/s in upwards direction and is moving under gravity
y3 = v^2/2g = (4.8*4.8)/(2*9.8) = 1.175
total distance from ground Y = y1+y2+y3 = 9.6+9.6 + 1.175 = 20.375m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.