e Mastering Physics: Ch. 17 Heat and Work First Law Google Chrome session.master
ID: 1298768 • Letter: E
Question
e Mastering Physics: Ch. 17 Heat and Work First Law Google Chrome session.masteringphysics.com next&assignmentProblemID; 36082263 PHYS 255 FA 2014, Andrew Help Close Resources Ch 17 Heat and Work- First Law Problem 17.22 previous l 3 of 3 I return to assignment Problem 17.22 Part A A container holds 0.800g of oxygen at a pressure of 7.90 How much heat is required to increase the temperature by 108°C at constant pressure? atm Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Part B How much will the temperature increase if this amount of heat energy is transferred to the gas at constant volume? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue 12/9/2014Explanation / Answer
n = 0.8/32 = 0.025 mol
Cp = 7/2*R = 29.1007
work = nR*dT = 22.44 J
Q = work*Cp/R = n*Cp*dT = 78.571J (answer)
Cv = 5/2*R = 20.786
Since work = 0, dU = Q = 78.517 J
dT = dU/(n*Cv) = 78.517/(0.025*20.786) = 151.201 C (answer)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.