A playground merry-go-round has a radius of 4.30m and a moment of inertia of 255
ID: 1298344 • Letter: A
Question
A playground merry-go-round has a radius of 4.30m and a moment of inertia of 255kg?m2 and turns with negligible friction about a vertical axle through its center.
Part A
A child applies a 25.0N force tangentially to the edge of the merry-go-round for 20.0s . If the merry-go-round is initially at rest, what is its angular velocity after this 20.0s interval?
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again
Part B
How much work did the child do on the merry-go-round?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the average power supplied by the child?
SubmitMy AnswersGive Up
A playground merry-go-round has a radius of 4.30m and a moment of inertia of 255kg?m2 and turns with negligible friction about a vertical axle through its center.
Part A
A child applies a 25.0N force tangentially to the edge of the merry-go-round for 20.0s . If the merry-go-round is initially at rest, what is its angular velocity after this 20.0s interval?
? = rad/sSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again
Part B
How much work did the child do on the merry-go-round?
W = JSubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the average power supplied by the child?
P = WSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Here is what I solved before, please modify the figures as per your question. Please let me know if you have further questions. Ifthis helps then kindly rate 5-stars.
A playground merry-go-round has a radius of 4.4 m and a moment ofinertia of 245 kg.m^2 and turns with negligible friction about avertical axle through its center. (a) A child applies a 25 N forcetangentially to the edge of the merry-go-round for 20 s. If themerry-go-round is initially at rest, what is its angular velocityafter this 20 s interval? (b) How much work did the child do on themerry-go-round? (c) What is the average power supplied by thechild?
Answer
(a) Torque = force * r = 25 * 4.4 = 110 N-m
.
acceleration = torque / I = 110 / 245 = 0.44898rad/s2
.
final angular velocity = acceleration* time = 0.44898 * 20 = 8.98rad/sec
.
(b) work = torque * angular distance = torque *avg speed * time = torque * (final speed / 2) * time=
.
= 110 * (8.98/2) * 20 = 9878 Joules
.
(c) avg power = work / time = 9878 / 20 = 494Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.