Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure( Figure 1 ) shows the potential energy of a 250g particle as it moves

ID: 1297659 • Letter: T

Question

The figure(Figure 1) shows the potential energy of a 250g particle as it moves along the x-axis. Suppose the particle's mechanical energy is 12 J.

Part B

What is the particle's speed when it is at x = 6.0 m?

Express your answer using two significant figures.

Part C

What is the particle's maximum speed?

Express your answer using two significant figures.

Part D

At what position or positions does this occur?

Express your answer using two significant figures. Enter your answers in ascending order separated by commas.

Part E

Write a description of the motion of the particle as it moves from the left turning point to the right turning point.

Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces).

The figure(Figure 1) shows the potential energy of a 250g particle as it moves along the x-axis. Suppose the particle's mechanical energy is 12 J. Part B What is the particle's speed when it is at x = 6.0 m? Express your answer using two significant figures. Part C What is the particle's maximum speed? Express your answer using two significant figures. Part D At what position or positions does this occur? Express your answer using two significant figures. Enter your answers in ascending order separated by commas. Part E Write a description of the motion of the particle as it moves from the left turning point to the right turning point. Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum, including spaces).

Explanation / Answer

Part B-

U(x) =8 J

K(x) = 12-8 = 4 J

velocity at x=6 m   

=> 1/2 *m*v^2 =4

v = sqrt (4*2/0.25

= 5.66 m/s

Part C:-

1/2 mv^2 = 12

v = sqrt (2*12/0.25) = 13.86 m/s

Part D :-

velocity is maximum at x =1 m and x=4 m

Part E:-

At left turning point partcle has maximum velocity V=13.86 m/sec with instantaneous position x=1m and decelerates to velocity v=5.66 m/s covering distance of 1 m then again accelerates to rach maximum velocity V= 13.86 m/s covering distance of 2 m .

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote