The figure( Figure 1 ) shows a zero-resistance rod sliding to the right on two z
ID: 1270864 • Letter: T
Question
The figure(Figure 1) shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 0.488m . The rails are connected by a 12.7? resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.662T .
Part A
Find the force that must be exerted on the rod to maintain a constant current of 0.138A in the resistor.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the rate of energy dissipation in the resistor?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What is the mechanical power delivered to the rod?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
F = mNExplanation / Answer
F = B*I*L
F = 0.622*0.138*0.488
F = 0.04189 N
2) P(dissipation ) = I^2 *R
P(dissipation) = (0.138^2)*12.7
P(dissipation) =0.242 W
3) P(mech) = P(dissipated) = 0.242 W
another method to calculate P (mech ) = F*v ,
so we need to find v,
we'll equate potential accross,
I*R = B*l*v, using this
P(mech) = F*v = B*i*l* v = I^2 * R = P(disspated)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.