a mass of 4 kg is attached to a spring and its disposal cement is described by t
ID: 1297393 • Letter: A
Question
a mass of 4 kg is attached to a spring and its disposal cement is described by the equation: x=7cos(3t+pi/4) where x is in meters a t is in seconds. A. Find the max acceleration of the mass. B. Find the period of oscillation. C. Find the velocity of the mass at t=1.4s. D. Find the value of the spring constant k. E. Find at what positive time t the velocity first becomes zero. F. Find the force acting on the arrival at t=2s. a mass of 4 kg is attached to a spring and its disposal cement is described by the equation: x=7cos(3t+pi/4) where x is in meters a t is in seconds. A. Find the max acceleration of the mass. B. Find the period of oscillation. C. Find the velocity of the mass at t=1.4s. D. Find the value of the spring constant k. E. Find at what positive time t the velocity first becomes zero. F. Find the force acting on the arrival at t=2s. A. Find the max acceleration of the mass. B. Find the period of oscillation. C. Find the velocity of the mass at t=1.4s. D. Find the value of the spring constant k. E. Find at what positive time t the velocity first becomes zero. F. Find the force acting on the arrival at t=2s.Explanation / Answer
angular speed w = 3 rad/s
Amplitude A = 7m
A) amax = w^2*A = 63 m/s^2
B) T = 2pi/w = (6.28)/3 = 2.093 s
C) v = -w*A*sin(wt + phi )
v = -A*w*sin(3t+pi/4)
at t = 1.4
v = -7*3*sin((3*1.4)+(3.14/4))
v = -20.22 m/s
D) K = m*w^2 = 4*3*3 = 36 N/m
E) v = 0 = A*w*sin(3t+pi/4)
3t + pi/4 = pi
3t = 3pi/4 =
t = pi/4 = 3.14/4 = 0.785 s
F) x = 7*cos(6+(3.14/4)) = 6.14 m
F = k*x = 36*6.14 = 221.04 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.