A uniform stick of length L = 1.3 m , width W = 13.9 cm , and mass M = 3.7 kg os
ID: 1297210 • Letter: A
Question
A uniform stick of length L = 1.3 m, width W = 13.9 cm, and mass M = 3.7 kgoscillates as a physical pendulum and pivots about point O as shown in the Figure.
A--What is the period of the pendulum if x, the distance from the pivot point to the center of gravity of the pendulum, is equal to 0.26 m?
B--Determine the distance x for which the period of the pendulum has a minimum value.
C--Calculate the minimum value of the period of the pendulum.
Note: Letter A is 1.80 seconds, Letter B is 0.377 meters.
NOTE: Letter C is not (0.235 s,1.86s, 0.0176s, 2.29s, 1.622s)
Explanation / Answer
Icm = (1/12)*m*L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.