A uniform stick of length L = 1.3 m , width W = 13.9 cm , and mass M = 3.7 kg os
ID: 1296879 • Letter: A
Question
A uniform stick of length L = 1.3 m, width W = 13.9 cm, and mass M = 3.7 kg oscillates as a physical pendulum and pivots about point O as shown in the Figure.
A--What is the period of the pendulum if x, the distance from the pivot point to the center of gravity of the pendulum, is equal to 0.26 m?
B--Determine the distance x for which the period of the pendulum has a minimum value.
C--Calculate the minimum value of the period of the pendulum.
Note: Letter A is 1.80 seconds, Letter B is 0.377 meters.
NOTE: Letter C is not (0.235 s,1.86s, 0.0176s, 2.29s, 1.622s)
Explanation / Answer
Hello Friend,
Welcome to Chegg.com
For part B.
We have T = 2? sqt(I/mgh)
Hence for Maximim h , T will be minimum
hmax = L/2= 1.3/2 =0.65 m
For part C
T = 2?sqt[ (1/3 mL^2)/mg(1/2 L)]
= 2?sqt ( 2L/3g)
=1.86 sec
Hope you will understand the solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.