A 12 V battery is connected to two resistors (R_1= 5 ohms R_2= 7 ohms) and an in
ID: 1296308 • Letter: A
Question
A 12 V battery is connected to two resistors (R_1= 5 ohms R_2= 7 ohms) and an inductor ( L= 3mH). Switch S has been open for a long time and is closed at t=0 s. (a) What is the magnitude of the current I_L immediately after the switch is closed (b) What is the magnitude of the current dI_L/dt immediately after the switch is closed (c)What is the magnitude of the current I_L after the switch is closed for a long time (d) After the switch has been closed for a long time, it is opened. The current I_L now decays exponentially as a function of time. What is the value of the time constant of this decay?Explanation / Answer
a)
Immediately afer switch is closed ,inductor acts as open circuit ,so current through inductor is
IL=0 A
b)
Total Current flowing in the circuit
I=V/(R1+R2) =12/(5+7) =1 A
Voltage across Inductor
VL=V1=I*R1=1*7
VL=7 Volts
since
VL=LdIL/dt
=>dIL/dt =VL/L =7/(3*10-3) =2333.33A/s
c)
After Long time indcutor acts as short circuit ,so current flowing through inductor is
IL=V/R1=12/5 =2.4 A
d)
New time Constant
T=L/R2=3*10-3/7
T=4.2857*10-4 seconds or 0.42857 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.