A 1100-kg roller coaster car is initially at the top of a rise, at point circle
ID: 1288332 • Letter: A
Question
A 1100-kg roller coaster car is initially at the top of a rise, at point circle A. It then moves 115 ft, at an angle of 40.0 degree below the horizontal, to a lower point circle B. (a) Choose the car at point circled B to be the zero configuration for gravitational potential energy of the roller coaster?Earth system. Find the potential energy of the system when the car is at points circled A and circled B , and the change in potential energy as the coaster moves between these points. (b) Repeat part (a), setting the zero configuration with the car at point circled A.Explanation / Answer
a)Ua=mgh=1100*9.81*115*Sin40*12*0.0254=2.43*10^5J
Ub=0
Change in potential energy=-2.43*10^5J
b)Ua=0
Ub=-1100*9.81*115*Sin40*12*0.0254=-2.43*10^5J
Change in potential energy=-2.43*10^5J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.