A rollercoaster car starts from rest at point A which is at a height of 16.53 m
ID: 1294947 • Letter: A
Question
A rollercoaster car starts from rest at point A which is at a height of 16.53 m and proceeds with a 120kg mass. The car travels through point B which is at a height of 0 m and then through point C which is at a height if 7 m.
If 20% of total mechanical energy would be lost due to friction between points A and B, what would be the speed at point B?
If 20% of total mechanical energy would be lost due to friction between points B and C, what would be the speed at point C?
If 20% of total mechanical energy would be lost due to friction between points A and C, what would be the speed at point C?
Explanation / Answer
at A, Ea = m*g*h
at B Eb = 0.5*m*vb^2
from A to B
Ea - 0.2*Ea = 0.5*m*vb^2
(16.53*9.8) - (0.2*16.53*9.8) = 0.5*Vb^2
Vb = 16.1 m/s
from B to C
Eb = 0.5*m*Vb^2
Ec = m*g*h2 + 0.5*m*Vc^2
Eloss = -0.2*Eb =
Eb + Eloss = Ec
0.5*m*Vb^2 - 0.2*0.5m*Vb^2 = 0.5*m*Vc^2 + m*g*h2
(16.1*16.1) - (0.2*16.1*16.1) = Vc^2 + (2*9.8*7)
Vc =8.37 m/s (nearly)
------------------
Ea - 0.2*Ea = 0.5*m*Vc^2
(16.53*9.8) - (0.2*16.53*9.8) = 0.5*Vc^2
Vc = 16.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.