5) What critical angle exists for light moving from the glass of a fish tank (n=
ID: 1294503 • Letter: 5
Question
5) What critical angle exists for light moving from the glass of a fish tank (n=1.5) into the water of the fish tank (n=1.3)? BONUS: Let's imagine that you take a coil of wire and move a magnet back and forth through the coil. You then measures an average current on the wire of 0.005 A and you know the total resistance of the coil is 0.1 Ohms. Using concepts/equations from Unit 3, calculate how much energy per second your motion of the magnetic is putting into the coil. (ie., What is the power of this simple circuit?)Explanation / Answer
5)
Snell law n1 sin C = n2 sin 90 so 1.5 sin C = 1.3 sin 90
C = sin^-1(1.3/1.5) = 60 degrees.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.