5) The heating curve of H2O is shown in the figure below. Use the information pr
ID: 1031918 • Letter: 5
Question
5) The heating curve of H2O is shown in the figure below. Use the information provided to answer the following questions. Cp mater 75.3 J/mol.C CR vapor-33.6 J/mol."C As 6.01 kJ/mol AHo6.01 kJ/mol AHe 40.65 kJ/mol AHcond 40.65 kJ/mol 100.0 0.0 Energy added (kJ) a) Calculate the total heat (in kJ) required to raise the temperature of 50.0 g H:O from -15.8 C to 3.5 °C (6 pts). a) Calculate the total heat removed (in kd) when decreasing the temperature of 75.0 g H-O b) Discuss why it requires more energy to change Hy0 from a liquid to gas than a solid to liquid (3 pts).Explanation / Answer
5) From the give curve
a) heat required to raise 50 g H2O from -15.8 oC to +3.5 oC
step 1 : H2O(s) at -15.8 oC to 0 oC
q1 = mCpdT = 50 x (37.1/18) x (0 + 15.8)/1000 = 1.6283 kJ
step 2 : H2O(s) to H2O(l) at 0 oC
q2 = mCpdT = 50 x (6.01/18) = 16.6944 kJ
step 3 : H2O(l) at 0 oC to +3.5 oC
q3 = mCpdT = 50 x (75.3/18) x (3.5 - 0)/1000 = 0.7321 kJ
Total heat required = q1 + q2 + q3 = 19.055 kJ
b) Heat to removed from 75 g H2O at 115 oC to 48 oC
step 1 : H2O(g) at 115 oC to 100 oC
q1 = 75 x (33.6/18) x (100 - 115)/1000 = -2.100 kJ
step 2 : H2O(g) to H2O(l) at 100 oC
q2 = 75 x (-40.65/18) = -169.375 kJ
step 3 : H2O(l) at 100 oC to 48 oC
q3 = 75 x (75.3/18) x (48 - 100)/1000 = -16.315 kJ
Total heat to be removed = q1 + q2 + q3 = -187.790 kJ
c) From solid to liquid the amount of intermoelcular hydrogen bonds to be broken are less than the amount of intermolecular hydrogen bonds to be broken to bring the H2O from liquid to vapor state, therefore, more heat is needed to change liquid to vapor than solid to liquid state.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.