A heavy swing door has a mass of m = 8,500 kg, a width w = 1.3 m, and a height H
ID: 1292541 • Letter: A
Question
A heavy swing door has a mass of m = 8,500 kg, a width w = 1.3 m, and a height H = 2.6 m. The door swings about a vertical axis passing through its center. The moment of inertia of this door about the vertical axis of rotation is given by I = 1/12 mw^2
(a) You stand on one side and push at the outer edge of the door and perpendicular to the face of the door with a force of F = 18.0 N. Your friend pushes on the other outer edge of the door from the opposite side with the same force. What is the net torque applied to the door?
_______ N * M
(b) What is the angular acceleration of the door?
_______ rad/s2
(c) Now consider a heavy door, with the same mass and dimensions as the one in part (a), that swings about a vertical axis passing through one long edge as shown in the diagram below. The moment of inertia of the door about this new axis of rotation is given by I = 1/3 mw^2 where m is the mass and w is the width of the door.
How much force must you and your friend each apply to the free end of the door on the same side and perpendicular to the plane of the door in order to produce the same torque as that produced by both of you in part (a) above?
_____ N
(d) What is the angular acceleration of the door?
_____ rad/s2
I GIVE BACK POINTS FAST TO THE FIRST PERSON WHO GETS IT RIGHT
CHECK MY OTHER QUESTION: http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/saturn-mass-568-1026-kg-radius-603-107-m-assume-uniform-solid-sphere-distance-saturn-sun-1-q6207193
Explanation / Answer
a)
The net force in this case is zero,but the net torque is not zero
T = F*r (as r is perpendicular to F)
Tnet = F1*r1 + F2*r2
= 18*0.65 + 18*0.65
= 23.4 N-m
b)
I = (1/12)*8500*1.3^2
I = 1197.08
angular acceleration = Tnet/I = 23.4/1197.08 = 0.01954 rad/s^2
c)
when the force needs to be applied at the same end
In this case the moment arm = w and let force applied by each of us be F
=> 2*F*w = 23.4
=> F = 9 N
d)
I = (1/3)*8500*1.3^2 = 4788.33
angular acceleration = Tnet/I = 23.4/4788.33 = 0.00488 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.