Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1400kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south wh

ID: 1291619 • Letter: A

Question

A 1400kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2000kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.750, and the cars slide to a halt at a point 5.39m west and 6.19m south of the impact point.

How fast was sedan traveling just before the collision?

How fast was SUV traveling just before the collision?

Explanation / Answer

Let the velocity of the two after the collision is v m/s at an angle ? from West
=>The displacement from the point of collision(s) = ?[{s(w)}^2 + {s(s)}^2] = ?[(5.39)^2 + (6.43)^2]
=>s = 8.39 m
& tan? = s(s)/s(w)
=>tan? = 6.43/5.39 = 1.19 = tan50*
=>? = 50*
=>By the work energy relation:-
=>W = ?KE
=>Ff x s = 1/2(m1+m2)v^2
=>

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote