How do you solve this? A uniform disk is constrained to rotate about an axis pas
ID: 1290526 • Letter: H
Question
How do you solve this?
A uniform disk is constrained to rotate about an axis passing through its center and perpendicular to the plane of the disk. If the disk starts with an angular velocity of 8.0 rad/s and is subject to a constant angular acceleration of 8.0 rad/s^2, find the angular displacement of a point on the rim of the disk as it rotates under these conditions for 18 s. (Assume the positive direction is in the initial direction of the rotation of the disk. Indicate the direction with the sign of your answer.) ____________ radExplanation / Answer
intial angular velocity w1 = 8 rad/s
angular acceleration , a = 8 rad/s^2
time , t= 18 sec
from the relation
theta = w1t + 0.5at^2
angular displacement = 8*18 + (0.5*8*18^2) = 1440 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.