A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.6 m/
ID: 1289431 • Letter: A
Question
A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.6 m/s (23.7 mi/hr) into a solid wall. Strapped securely in an advanced seat belt system, a 63.0 kg (139 lbs) dummy is found to move a distance of 0.720 m from the moment the car touches the wall to the time the car is stopped. Calculate the size of the average force which acts on the dummy during that time.
I got 4920 for this question but cannot figure out
b) Using the direction of motion as the positive direction, calculate the average acceleration of the dummy during that time (in g's, with 1g = 9.81m/s2).
c) In a different car, the distance the dummy moves while being stopped is reduced from 0.720 m to 0.270 m,
calculate the average force on the dummy as that car stops.
Explanation / Answer
using v^2 - u^2 = 2 x a x d
0 - 10.6^2 = 2 x a x 0.720
a = - 78.03 m/s2
F = ma = 63 x 78.03 =4915.75 N
b) acc. = - 78.03 /9.81 = -7.95g
C) 0 - 10.6^2 = 2 x a x 0.270
a = - 208.07 m/s2
F = ma = 13108.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.