A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 4.6
ID: 1288978 • Letter: A
Question
A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 4.6 H. The current is then reduced to zero in a certain amount of time. (a) If the current goes from 15 to 0 A in a time of 75 ms, what is the emf induced in the solenoid? (b) How much electrical energy is stored in the solenoid? (c) At what rate must the electrical energy be removed from the solenoid when the current is reduced to 0 A in a time of 75 ms? Note that the rate at which energy is removed is the power.
please use these numbers!
Explanation / Answer
a. induced emf e = L di/dt
emf e = 4.6*(15-0)/0.075
emf e = 920 Volts
-
---------------------------------------------------
Energy U = 0.5 L i^2
U = 0.5 * 4.6 * 15 *15
U = 517.5 Joules
-------------------------------------------------
Power P = energy/ time
P = 517.5 /0.075
P = 6900 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.