A 55.0-kg woman stands at the rim of a horizontal turntable having a moment of i
ID: 1288131 • Letter: A
Question
A 55.0-kg woman stands at the rim of a horizontal turntable having a moment of inertia of 440 kg · m2 and a radius of 2.00 m. The turntable is initially at rest and is free to rotate about a frictionless vertical axle through its center. The woman then starts walking around the rim clockwise (as viewed from above the system) at a constant speed of 1.50 m/s relative to the Earth. (a) In what direction does the turntable rotate? clockwise counterclockwise Correct: Your answer is correct. With what angular speed does the turntable rotate? rad/s (b) How much work does the woman do to set herself and the turntable into motion? J
Explanation / Answer
L1 + L2 = 0
-mvR + I*w = 0
W = mvR/I = (55*1.5*2)/(440) = + 0.375 rad/s in couter clockwise
KE = 0.5*mv^2 + 0.5*I*w^2
KE = (0.5*55*1.5*1.5)+(0.5*440*0.375*0.375) = 92.8125 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.