Resonance In an R-L-c Circuit In an L-R-C series circuit, the resistance is 300
ID: 1287944 • Letter: R
Question
Resonance In an R-L-c Circuit In an L-R-C series circuit, the resistance is 300 ohms, the inductance is 0.320 henrys, and the capacitance is 2.00=10^-2 microfarads Part What is the resonance angular frequency Omega 0 of the circuit, Express your answer in radians per second to three significant figures. The capacitor can withstand a peak voltage of .0 volts If the voltage source operates at the resonance frequency, what maximum voltage amplitude V max. can the source have if the maximum capacitor voltage is not exceeded, Express your answer in volts to three significant figures.Explanation / Answer
First part:
w0 = 1/sqrt(LC) = 1/sqrt(0.32*2*10-8) = 156.25 Megarad/sec
Second part:
By voltage division
Vmax = 540 * 300 / Cw0 = 540 * 300/3.125 = 51.84kV ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.