A puck slides on a surface for 5.6 m before it stops. If it was moving at a velo
ID: 1287369 • Letter: A
Question
A puck slides on a surface for 5.6 m before it stops. If it was moving at a velocity of 15 m/s and has a mass of 1.2 kg, what is the force of friction exerted on the puck? There is a non-conservative work done on the puck equal to the change in kinetic energy.
W_{NC} = rac{1}{2}mv_{1}^{2} + mgy_{1} = rac{1}{2}mv_{2}^{2} + mgy_{2} + F_{fr}d
A puck slides on a surface for 5.6 m before it stops. If it was moving at a velocity of 15 m/s and has a mass of 1.2 kg, what is the force of friction exerted on the puck? There is a non-conservative work done on the puck equal to the change in kinetic energy. Solve using energy conservation with dissipative forces method. WNC = W_{NC} = rac{1}{2}mv_{1}^{2} + mgy_{1} = rac{1}{2}mv_{2}^{2} + mgy_{2} + F_{fr}dExplanation / Answer
Ei + W friction = Ef
Ei = 1/2 mv^2
W friction = - F d
Ef = 0
1/2 mv^2 - F d = 0
0.5*1.2*15^2 - F*5.6 = 0
F=24.1 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.