Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A point charge moving in a magnetic field of 1.27 Tesla experiences a force of 0

ID: 1286772 • Letter: A

Question

  1. A point charge moving in a magnetic field of 1.27 Tesla experiences a force of 0.732E-11 N. The velocity of the charge is perpendicular to the magnetic field.

    In this problem, we use the points of the compass and `into' and `out of' to indicate directions with respect to the page. If the magnetic field points south and the force points out of the page, then give all possible correct answers for the charge Q. (Give all correct statments in alphabetical order: ACD, BE, etc.)

    A) Q is negative, moving east
    B) Q is negative, moving west
    C) Q is positive, moving west
    D) Q is negative, moving north
    E) Q is positive, moving east
  2. The speed of the charge in the problem above is 0.360E8 m/s. Calculate the magnitude of the charge.
  3. In the problem above, the path of the charge in the magnetic field is a circle. Assume that the charge is positive and has a mass of 1.673E-27kg, the mass of a proton. What is the radius of the circle?
  4. In the problem above, what is the orbital frequency, of the charge in the previous problem?

Explanation / Answer

a)AC (by right hand rule)

b)qvB=F

q=F/vB=0.732*10^-11/(0.36*10^8*1.27)=1.60*10^-19C

c)r=mv/qB=1.673*10^-27*0.36*10^8/(1.6*10^-19*1.27)=0.2964m

d)f=v/2pir=0.36*10^8/(2*pi*0.2964)=1.933*10^7 hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote