A blue car with mass mc = 512 kg is moving east with a speed of vc = 17 m/s and
ID: 1286138 • Letter: A
Question
A blue car with mass mc = 512 kg is moving east with a speed of vc = 17 m/s and collides with a purple truck with mass mt = 1397 kg that is moving south with an unknown speed. The two collide and lock together after the collision moving at an angle of = 56° South of East
1.What is the magnitude of the initial momentum of the car
2.What is the magnitude of the initial momentum of the truck
3.What is the speed of the truck before the collision
4. What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision
5. What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision?
Explanation / Answer
1. momentum = mass*velocity
momentum = (401kg)*(22m/s) = 8822 kg-m/s
2. momentum = mass*velocity
momentum = (1201kg)*(12m/s) = 14412 kg-m/s
3. angle after collision = tan^-1(-momentum truck/momentum car)
angle after collision = tan^-1(-14412/8822) = -58.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.