Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two masses, m A = 32.0 kg m B = 38.0 kg, and are connected by a rope that hangs

ID: 1285298 • Letter: T

Question

Two masses, mA = 32.0 kg mB = 38.0 kg, and are connected by a rope that hangs over a pulley (as in Fig. 854). The pulley is a uniform cylinder of radius R = 0.311 m and mass 3.1 kg. Initially mA is on the ground and mB rests 2.5 m above the ground. If the system is released, use conservation of energy to determine the speed of mB just before it strikes the ground. Assume the pulley bearing is frictionless.

Two masses, mA = 32.0 kg mB = 38.0 kg, and are connected by a rope that hangs over a pulley (as in Fig. 8½54). The pulley is a uniform cylinder of radius R = 0.311 m and mass 3.1 kg. Initially mA is on the ground and mB rests 2.5 m above the ground. If the system is released, use conservation of energy to determine the speed of mB just before it strikes the ground. Assume the pulley bearing is frictionless.

Explanation / Answer

given Mb=38kg

H=2.5m

let V be the velocity of B Before striking the ground

using conservation of energy

P.E of B=K.E of B

Mb*g*h=0.5*Mb*V^2

therefore V=7 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote