a 50g mass, M1 moves with a speed v=4.2 m/s in a circular path of radius R=45 cm
ID: 1285246 • Letter: A
Question
a 50g mass, M1 moves with a speed v=4.2 m/s in a circular path of radius R=45 cm on a frictionless horizontal table. it is attatched to a string that passes through a frictionless hole in the centrer of the table. a second mass M2, is attached to the other end of the string.
due to the circular motion of M1, M2 does not fall. Find the value for mass M2
a 50g mass, M1 moves with a speed v=4.2 m/s in a circular path of radius R=45 cm on a frictionless horizontal table. it is attatched to a string that passes through a frictionless hole in the centrer of the table. a second mass M2, is attached to the other end of the string. due to the circular motion of M1, M2 does not fall. Find the value for mass M2Explanation / Answer
Force equation on M1
T = M1V^2/R
Force equation on M2
T = M2 * g
From two equations ( since T is same)
M1V^2/R = M2*g
M2 = 0.19979kg
M2=199.79 gm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.