A glider of mass 0.146kg is moving to the right on a frictionless, horizontal ai
ID: 1284976 • Letter: A
Question
A glider of mass 0.146kg is moving to the right on a frictionless, horizontal air track with a speed of 0.840m/s . It has a head-on collision with a glider 0.298kg that is moving to the left with a speed of 2.27m/s . Suppose the collision is elastic.
a)Find the magnitude of the final velocity of the 0.146kg glider.
b)Find the direction of the final velocity of the 0.146kg glider.
c)Find the magnitude of the final velocity of the 0.298kg glider.
d)Find the direction of the final velocity of the 0.298kg glider.
Explanation / Answer
elastic collisions
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1+m2*v2
m1*(u1-v1) = m2*(v2-u2)........(1)
0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
m1*(u1^2 - v1^2) = m2*(v2^2-u2^2).....(2)
from 1 &2
u1 + v1 = u2+v2
u1 - u2 = v2 - v1
v2 = u1 - u2 + v1........(3)
3 in 1
m1*(u1-v1) = m2*(u1 - u2 + v1 - u2)
v1 = u1*(m1-m2)/(m1+m2) + 2*m2*u2/(m1+m2)
v2 = u2*(m2-m1)/(m1+m2) + 2*m1*u1/(m1+m2)
u1 = 0.84...........u2 = -2.27
v1 = ?...........v2 = ?
a) v1 = -3.337 m/s
b) left
c) v2 = 0.407 m/s
d) to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.