A glass marble is dropped down an elevator shaft and hits a thick glass plate on
ID: 1381029 • Letter: A
Question
A glass marble is dropped down an elevator shaft and hits a thick glass plate on top of an elevator that is descending at a speed of 2.60 m/s. The marble hits the glass plate 6.0 m below the point from which it was dropped. If the collision is elastic, how high will the marble rise, relative to the point from which it was dropped?A glass marble is dropped down an elevator shaft and hits a thick glass plate on top of an elevator that is descending at a speed of 2.60 m/s. The marble hits the glass plate 6.0 m below the point from which it was dropped. If the collision is elastic, how high will the marble rise, relative to the point from which it was dropped?
Explanation / Answer
speed of marble when it hits the glass plate, v = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*6)
= 10.84 m/s
before the collision, relative velosty of marble with resect to elevator = 10.84 - 2.6
= 8.24 m/s
This is an elestic collsion,
so velosity of marble after the collsion = -8.24 + 2.6
= -5.64 m/s
height raised after the collsion, h = 5.64^2/(2*9.8)
= 1.62 m <<<<<<<<-----------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.