Approximately what magnitude force, F M, must the extensor muscle in the upper a
ID: 1284648 • Letter: A
Question
Approximately what magnitude force, FM, must the extensor muscle in the upper arm exert on the lower arm to hold a 6.6-kg shot put (Figure 1) ? Assume the lower arm has a mass of 3.0kg and its CG is 12cm from the elbow-joint pivot.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Approximately what magnitude force, FM, must the extensor muscle in the upper arm exert on the lower arm to hold a 6.6-kg shot put (Figure 1) ? Assume the lower arm has a mass of 3.0kg and its CG is 12cm from the elbow-joint pivot. xpress your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Fm = Force of Muscle; Fe = Force Elbow; Fb = Force Ball
Sum Force about Joint = (-2.5)Fm + 12Fe + 30Fb = 0
2.5 is negative because i assume center at the elbow so in downwad direction it will be negative
(-2.5)Fm + 12(3) + 30(6.6) = 0
Fm = 93.6kg
Fm = 96.8 * 9.8 = 917.28N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.