The graph shows the potential energy and the total energy of a 250 g mass oscill
ID: 1283863 • Letter: T
Question
The graph shows the potential
energy and the total energy of a 250 g mass oscillating on a spring.
a. Where is the mass when the spring is unstretched?
b. Where is the mass when it changes direction? How did you figure this out?
c. What is the maximum kinetic energy of the mass?
d. What is the maximum
velocity of the mass?
Explanation / Answer
a) when unstretched, x = 0
b) changes direction when PE = E
so at -10 cm and 10 cm
c) max KE when PE = 0
so E = PE + KE
KE = 8 J
d)
1/2 mv^2 = 8
0.5*.25*v^2=8
v= 8 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.