A 44.8-N force is applied to the outer edge of a door of width w = 1.26 m in suc
ID: 1283832 • Letter: A
Question
A 44.8-N force is applied to the outer edge of a door of width w = 1.26 m in such a way that it acts perpendicular to the door. Calculate the torque.
Now, the 44.8-N force is applied to the outer edge of that door in such a way that it acts at an angle of ? = 42.7 with respect to the door surface. Calculate the torque.
And now, the 44.8-N force is applied to the outer edge of that door in such a way that it acts so that the line of action of the force passes through the axis of the door hinges. Calculate the torque for this case.
A 44.8-N force is applied to the outer edge of a door of width w = 1.26 m in such a way that it acts perpendicular to the door. Calculate the torque. Now, the 44.8-N force is applied to the outer edge of that door in such a way that it acts at an angle of ? = 42.7½ with respect to the door surface. Calculate the torque. And now, the 44.8-N force is applied to the outer edge of that door in such a way that it acts so that the line of action of the force passes through the axis of the door hinges. Calculate the torque for this case.Explanation / Answer
Torque = F x R = F*R*sin?
(i) angle is 90
Torque
= F*R
= 44.8*1.26=56.448 N.m
(ii) angle is 42.7
torque
=F*R*sin42.7
=44.8*1.26*0.678=38.28 N.m
(iii)If force is passing through the axis of the hinges, then R(distance of force from the axis) = 0
so torque = 0
this means the motion will not be rotational but translational
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.