Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.2 kg block is acted upon by a horizontal force F(x) = 28.0 - 4.0x where the

ID: 1283271 • Letter: A

Question

A 2.2 kg block is acted upon by a horizontal force F(x) = 28.0 - 4.0x where the force is measured in Newtons if x is measured in meters. The coefficient of kinetic friction between the block and the flat surface is 0.17. The block is initially at x = 0 m. What distance must the block travel if the net work done on the block by F(x) and friction combined is to be exactly zero? At what point along the way does the net force on the block reach zero?

A 2.2 kg block is acted upon by a horizontal force F(x) = 28.0 - 4.0x where the force is measured in Newtons if x is measured in meters. The coefficient of kinetic friction between the block and the flat surface is 0.17. The block is initially at x = 0 m. What distance must the block travel if the net work done on the block by F(x) and friction combined is to be exactly zero? At what point along the way does the net force on the block reach zero?

Explanation / Answer

w=F.d=u0f.d=0

we can find d

force will become zero at the distance

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote