A 2.0kg block in pressed against a spring with spring constant 2000N/m until the
ID: 1488334 • Letter: A
Question
A 2.0kg block in pressed against a spring with spring constant 2000N/m until then spring is compressed a distance of 20 cm. The block is then released.
Part A)
If the mass slides on a frictionless horizontal surface and up a frictionless 30 degree hill, what is the maximum height that the mass will reach ?
Part B)
Now suppose that the block and the hill have a coefficient of kinetic friction of 0.25 (the horizontal surface is still frictionless) To what maximum height does the mass reach now? (Note: sin 30 degree =0.5, so that d=2h)
Explanation / Answer
mass of block m
2.0 kg, force constant K = 2000 N/m, x = 20cm = 0.2 m
elastic potential energy = 1/2 k x^2 = 1/2 *2000*(0.2^2)= 40 J
turns in to kinetic energy = 1/2 mv^2 = 40 J ==> v = sqrt(40*2/2)= 6.32 m/s
maximum height reached (zero friction) is h = 0.5*2*6.32^2 /2*9.8 = 2.04 m
Part B)
with friction
k.e = mue k* mg*cos theta*h
=> h= k.e/(mue k* mg*cos theta)
h = 6.32/(0.25*2*9.8*cos30)
= 1.49 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.