A space probe (mass 3400 kg) is flying with a speed of 580 m/s. Thrusters are fi
ID: 1282783 • Letter: A
Question
A space probe (mass 3400 kg) is flying with a speed of 580 m/s. Thrusters are fired for a period of time, speeding up the probe, but not changing its direction. The plot shows the thrust force (in kN=1000 N) during the firing sequence. What is the final speed of the probe?
A space probe (mass 3400 kg) is flying with a speed of 580 m/s. Thrusters are fired for a period of time, speeding up the probe, but not changing its direction. The plot shows the thrust force (in kN=1000 N) during the firing sequence. What is the final speed of the probe?Explanation / Answer
W = 0.5*70*1000*(6+13) = 0.5* 3400*(v*v - 580*580)
v = final spoeed = 580.337 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.