A object of mass 3.00 kg is subject to a force F x that varies with position as
ID: 1282045 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.
(a) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 2.00 m
_______ J
(b) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 9.00 m
________J
(c) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 14.0 m to x = 15.0 m.
__________ J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m.
speed at x = 5.00 m _______m/s
speed at x = 15.0 m ________m/s
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below. (a) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 0 to x = 2.00 m _______ J (b) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 5.00 m to x = 9.00 m ________J (c) Find the work done by the force on the object as it moves from x = 14.0 m to x = 15.0 m. __________ J (d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m. speed at x = 5.00 m _______m/s speed at x = 15.0 m ________m/sExplanation / Answer
a) W = 0.5*2*1 = 1 J
b) W = 4* 3 = 12 J
c) W = 0.5*1*0.5 = 0.25 J
d)
0.5*3*(v*v - 0.25) = 0.5*5*3
v = 2.29 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.