What distance did the person move from t= 0s to t=6.00 s? A person is walking br
ID: 1281100 • Letter: W
Question
What distance did the person move from t= 0s to t=6.00 s?
A person is walking briskly in a straight line, which we shall call the x axis. The figure shows a graph of the person's position x along this axis as a function of time t. What is the person's displacement between t = 2.00s and t = 11 .Os ? What is the person's displacement between t = 3.00s and t = 11.0s ? What is the person's displacement between t = 2.00s and t = 3.00 s? What is the person's displacement between t = 8.00s and t = 10.0s ?Explanation / Answer
His distance travelled is 7m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.