Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What distance does electromagnetic radiation travel in 10.2 fs ? Express your an

ID: 1049305 • Letter: W

Question

What distance does electromagnetic radiation travel in 10.2 fs ? Express your answer using three significant figures.

Part A

What is the frequency of radiation that has a wavelength of 11 m , about the size of a bacterium?

Express your answer using two significant figures.

What is the wavelength of radiation that has a frequency of 5.40×1014 s1 ?

Would the radiations in part (a) or part (b) be visible to the human eye?

The radiation in (a) is "visible" to humans. The radiation in (b) is "visible" to humans

.What distance does electromagnetic radiation travel in 50.0 s ?

Explanation / Answer

1) What distance does electromagnetic radiation travel in 10.2 fs

fs means femito second

time = t = 10.2 fs = 10.2 x 10^-15 s

c = light velocity = 3 x 10^8 m / sec

velocity = distance / time

distance = velocity x time

              = 3 x 10^8 x 10.2 x 10^-15

              = 3.06 x 10^-6 m

distnance = 3.06 x 10^-6 m

2) part A ) What is the frequency of radiation that has a wavelength of 11 m

wave length = 11 m = 11 x 10^-6 m

C = 3 x 10^8 m / sec

frequency   = C / wave length

                  = 3 x 10^8 / 11 x 10^-6

                  = 2.7 x 10^14 Hz

3) part B)

frequency = 5.40×1014 s1

wave length = 3 x 10^8 / 5.40×1014

                     = 5.6 x 10^-7 m

                     = 0.56 m

part a) visible to human eye

4) time = 50.0 s   = 50 x 10^-6 sec

distance = 3 x 10^8 x 50 x 10^-6

              = 15000 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote