Suppose the object in the figure below has a mass of 3.0 kg and a speed of 4.0 m
ID: 1281085 • Letter: S
Question
Suppose the object in the figure below has a mass of 3.0 kg and a speed of 4.0 m/s at x = 0. What is its speed at x = 5.0 m? m/s
I know you have to do something with the area but I dont understand how to break it into parts to find the area and go from there. I also know that I need to use KE1=.5mVf^2-.5mv1^2.
Atleast I think. if someone could please help and explain! thank you
Suppose the object in the figure below has a mass of 3.0 kg and a speed of 4.0 m/s at x = 0. What is its speed at x = 5.0 m? m/s I know you have to do something with the area but I dont understand how to break it into parts to find the area and go from there. I also know that I need to use KE1=.5mVf^2-.5mv1^2. Atleast I think. if someone could please help and explain! thank youExplanation / Answer
area under the force vs. displacement curve will give work done (change in energy) .
change in energy = area under the curve
mv^2 /2 - m *4^2 /2 = 2 x 50/2 + 3 x 15/2 + 35 x 3
v = 11.60 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.