A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.0m/s
ID: 1280876 • Letter: A
Question
A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.0m/s and at an angle of 34.9? above the horizontal. You can ignore air resistance.
(a) At what two times is the baseball at a height of 8.50m above the point at which it left the bat?
Please enter your answer as two numbers, separated with a comma, in order t1, t2 where t2>t1.
(b)Calculate the horizontal component of the baseball's velocity at each of the two times you found in part (a).
(c) Calculate the vertical component of the baseball's velocity at each of the two times you found in part (a).
(d) What is the magnitude of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?
(e) What is the direction of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?
Explanation / Answer
a) y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
8.5 = 0 + 32*sin(34.9 degrees)*t - 0.5*9.81*t^2
solve for t
t = 0.54 s and 3.19 s
b) horizontal velocity doesnt change
vx = 32*cos(34.9 degrees)= 26.2 m/s
so 26.2, 26.2
c) vy = v0y + a t
vy= 32*sin(34.9 degrees)-9.81*0.54=13.0
and at later time
32*sin(34.9 degrees)-9.81*3.19 = -13.0
so 13.0, -13.0
d) by conservation of energy same speed
so 32 m/s
e) will now be at -34.9 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.