A uniform, solid cylinder of mass M = 5.96 kg and radius R = 0.25 m with Icm=1/2
ID: 1280565 • Letter: A
Question
A uniform, solid cylinder of mass M = 5.96 kg and radius R = 0.25 m with Icm=1/2MR^2 is attached at its axle to a string. The string is wrapped around a small frictionless pulley (Icm=0) and is attached to a hanging block of mass 2.35 kg as indicated in the above below. You release the objects from rest. Assume the cylinder rolls without slipping.
What is the magnitude of the acceleration of the block?
What is the tension in the string?
Explanation / Answer
for rolling without slipping
tangential velocity of roll = linear velocity of block
at = tangential acceleration al = linear velocity
Vt = Vl
at*t = al * t
at = al
force required to roll without slipping
F1= (at/r) * I + M*al = al ( 0.5M + 1M) = a * 1.5 M
force required to accelerate hanging block to value acceleration a
F2=m*a
total force = a* (1.5M + m ) which is equal to gravitational force acting on hanging block.
a*(1.5M + m) = m*g
a =2.35*9.8/( 1.5 * 5.96 + 2.35) = 2.04 m/sec2
tension in the string = gravitational force acting on hanging block - ma
=2.35*9.8 - 2.04*2.35
=18.236 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.