A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above
ID: 1279425 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with five resistors and one real battery as shown above right. We model. The real battery as an ideal emf V = 12 V in series with an internal resistance r as shown above left. The values for the resistors are: R1 = R3 = 35, R4 = R5 = 127 and R2 = 156. The measured voltage across the terminals of the batery is Vbattery = 11.69 V.
1) What is I1, the current that flows through the resistor R1?
2) What is r, the internal resistance of the battery?
3) What is I3, the current through resistor R3?
4) What is P2, the power dissipated in resistor R2?
5) What is V2, the magnitude of the voltage across the resistor R2?
6)
Resistor R2 is now shorted out as shown. How does the magnitude of the voltage across the battery change?
Vbattery decreases
Vbattery increases
Vbattery remains the same
Please use my numbers
Explanation / Answer
1.
equivalent resistance
R3 ,R4 and R5 are in series
R_345=35+127+127=289 ohms
R2 and R345 are in parallel
1/R_2345 =1/R_2 +1/R_345 =1/156 +1/289
R_2345=101.3 ohms
R1 and R_2345 are in series
Req=35+101.3 =136.3 ohms
Total current flowing in the cicrcuit is
I=V/Req=12/136.3=0.088 A or 88 mA
Current through R1 is
I1=I=0.088 A or 88 mA
b)
Internal Resistance
r=V-Vbattery/I=(12-11.69)/0.088
r=3.52 ohms
c)
current through R3 is
I3=I*(R2/R2+R345)=0.088*(156/156+289)
I3=0.03085 A or 30.85 mA
d)
Current through R2 is
I2=I-I345=0.088-0.03085 =0.05715 A
Power dissipated is
P2=I22*R2=0.057152*156=0.5095 Watts =0.51 Watts (approx)
e)
V2=I2*R2=0.05715*156 =8.915 Volts
f)
Vbattery decreases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.