A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inducto
ID: 2038852 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with an AC generator, a resistor, capacitor and inductor as shown. The generator voltage varies in time as ? = Va - Vb = ?msin?t, where ?m = 24 V and ? = 157 radians/second. At this frequency,the circuit is in resonance with the maximum value of the current Imax = 0.7 A. The capacitance C = 110?F. The values for the resistance R and the inductance L are unknown.
1) What is L, the value of the inductance of the circuit?_______mH
2) What is Umax,C, the value of the maximum energy stored in the capacitor during one cycle?______J
3) What is ?U, the total energy dissipated in the circuit in one cycle?_____J
4) What is Q, the quality factor of this ciruit?
5) What is R, the value of the resistance of the circuit?______? =
6) Suppose now the value of the capacitance in the circuit is doubled (C’ = 2C) and the inductance is changed appropriately to keep the circuit in resonance at angular frequency ? = 157 radians/s while the generator voltage and resistance are kept constant. How does Q, the quality factor of the circuit, change, if at all?
Q increases
Q decreases
Q stays the same
Explanation / Answer
a)
W=1/sqrt(LC)
=>L =/W2*C =1/1572*(110*10-6)
L=368.8 mH
b)
Xc=1/WC =1/157*110*10-6
Xc=57.9 ohms
Vc =Imax*Xc =0.7*57.9
Vc =40.53 V
Umax,C =(1/2)CVc2 =(1/2)*(110*10-6)*40.532
Umax,C=0.09036 J
c)
dU =Emax*Imax*(pi/W) =24*0.7*(pi/157)
dU=0.336 J
d)
Z=Em/Im =24/0.7 =34.286 ohms
at resonance Z=R
R=34.286 ohms
Q=(1/R)sqrt(L/C) =(1/34.286)sqrt(0.3688/110*10-6)
Q=1.6889
e)
R=34.286 ohms
f)
Q decreases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.