A 20-g object is placed against the free end of a spring (k equal to 21 N/m) tha
ID: 1279247 • Letter: A
Question
A 20-g object is placed against the free end of a spring (k equal to 21 N/m) that is compressed 10.9 cm (figure below). Once released, the object slides 1.25 m across the tabletop and eventually lands 1.60 m from the edge of the table on the floor, as shown. Is there friction between the object and the tabletop? If there is, what is the coefficient of kinetic friction? The sliding distance on the tabletop includes the 10.9-cm compression of the spring and the tabletop is 1.00 m above the floor level.
?k =
Explanation / Answer
0.5*g*T^2 = H
T = 0.45s
V = X/T = 1.6/0.45 = 3.56 m/s
for spring
0.5*k*x^2 - fk*d = 0.5*m*v^2
0.5*21*0.109*0.109 - fk*1.25 = 0.5*0.02*3.56*3.56
uk = 0.008
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.