A 20 metric ton train moves toward the south at 40 m/s. At what speed must it tr
ID: 1397899 • Letter: A
Question
A 20 metric ton train moves toward the south at 40 m/s. At what speed must it travel to have two
times its original momentum? A metric ton is 1000 kg.
Answer in units of m/s.
Part B
At what speed must it travel to have a momentum of 4 × 105 kg · m/s? Answer in units of m/s.
Part C
If there were a speed limit for this train as it traveled through a city, but not a weight
limit, what mass must be added to the train to slow it down to 15 m/s while at the same time keeping the momentum the same as in the second part?
Answer in units of kg.
Explanation / Answer
Here ,
mass of train, m = 20000 kg
let the speed be v ,
Now,
v * m = 2 * 40 * m
v = 80 m/s
the train should move at 80 m/s to have double momentum .
B)
momentum = speed * mass
4 *10^5 = 20000 * v
v = 20 m/s
the speed of train is 20 m/s
C)
let the added mass is m kg
(m + 20000) * 15 = 4 *10^5
m + 20000 = 26666.7
m = 6666.7 kg
6666.7 kg mass should be added to the train
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.